otomatik sulama sistemleri

“Sulama sistemlerinde garantili servis bakım hizmetleri...”

BAHÇENİZE OTOMATİK BİR SULAMA SİSTEMİ KURALIM, ZAMANINIZ SİZE KALSIN, SİZ BAHÇENİZİN KEYFİNİ SÜRÜN...

Günümüzde özellikle kentsel yerleşim bölgelerinde giderek önem kazanmaya başlamış olan otomatik sulama teknolojisi kıt bir kaynak olan suyun tasarruf edilebilmesi, bitkiye doğru zamanda ve uygun miktarda su verilebilmesi, insan hatalarından doğabilecek zararların asgari seviyeye indirilebilmesi ve nihayet işgücü maliyetinin azaltılabilmesi gereksinimlerinden ortaya çıkmıştır.

“Otomatik Sulama Sistemi kazılarımız makina ile çimlere daha az zarar verilerek yapılmaktadır...”

Bahçe, sulama, çim dikimi gibi faydalı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

sulama sistemleri

Bitkilerin sulanması, insanoğlunun bitki yetiştirmesi kadar eskidir.Muhtemelen insanoğlunun tohumdan bitki üretmesini öğrendikten sonra ilk işi verimliliği arttırmak için ürettiği bitkiyi sulamak olmuştur.Tüm dünyada sulama,içme suyundan sonra suyun en fazla kullanıldığı yer olmuştur. Günümüzde gelişmiş ülkelerde suyun %50-60 kadarı tarımsal sulama amaçlı kullanılmaktadır.Su kaynaklarının her geçen gün daha da önemli olduğu dünyada, sulama suyunun efektif kullanılması gerktiği açıktır.

Bitkilerin gelişmeleri ve olgunlaşmaları için fazla miktarda suya ihtiyaç vardır.İhtiyaç duydukları tohum ekiminden hasat dönemine kadar tarlada bitki kök bölgesinde yeterli rutubetin bulunması gerekir.Bu rutubetin kaynağı yağışlar ve sulamadır.Sulama sistemleri; ilkel metotlardan başlayarak teknolojik aşamalardan geçmiş ve yeni ve modern uygulamalara ulaşmıştır.Bu gelişim süresinde sulama sistemleri de değişmiştir.

- Yüzeysel sulama (Salma,Tava,Karık,Delikli Boru)

- Toprak Altı (Subirrigation) Sulama

- Damlama Sulama

- Yağmurlama Sulama

 

sulama

Tüm canlılar gibi bitkilerinde büyük çoğunluğu sudan oluşmuştur. Bazılarının hücrelerinde %90 oranında su vardır. Bitkiler ışık ve suyla büyür. özellikle büyüme aşamasındaki bitkilerin daha çok su gereksinimi vardır. Suyu emmeyi sağlayan bitki kökleri doğal bir pompa görevini görür. aldığı suyu terleme yoluyla yumuşak dokuları, gözenekleriyle ve yapraklarıyla dışarı atar. küçük bir örnek verelim: 20 metre boyunda bir ağaç senede 1000 ton su atar. Günlük tüketimin boyutlarını görmek için ilginç bir oran değilmi? bitkilerin hepsi aynı oranda su istemez.Bir çoklarının su kayıplarını engelleyen doğal bir koruma yöntemleri vardır. ayrıca ağaçların gövdelerinde bulunan kabuklar besi suyunu koruyan önemli surlardır.

Bahçenizi kurarken en önemli ayrıntılardan biride iyi bir sulama sistemi kurmaktır.

sulama sistemleri örnekleri

Bahçe, sulama, çim dikimi gibi faydalı bilgilere ulaşmak için tıklayın.